Kasım ayında başlayan zeytin hasadı üreticilerin ellerinde kalan sıkmalık tabir edilen zeytinleri Kumla’da hizmet veren, bölgenin en büyük ve modern zeytinyağı fabrikası olan Kavlak Zeytinyağı Fabrikasına getirerek zeytinyağına dönüştürmesiyle son buldu.
Dünyaca ünlü Gemlik zeytinin üretildiği yerlerden birisi olan Kumla’da vatandaşlar hasadın ardından ellerinde kalan ve sıkmalık tabir edilen zeytinlerini Kavlak Zeytinyağı Fabrikasına getirerek modern tesislerde el değmeden organik zeytinyağına dönüştürerek zeytinyağı üretimi yapıyorlar.
Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Kavlak Zeytinyağı Fabrikası işletmecisi Hüseyin Kavlak, en verimli zeytinyağını elde edebilmek için çalışmaları bizzat takip ettiğini, yenilenen son sistem makinelerle sıkmalık zeytinlerin hiç el değmeden zeytinyağına dönüştürüldüğünü belirtti.
Kavlak, üreticilerin zeytinlerinin işlendiği sırada bekleme salonunda oturarak çaylarını içebildiklerini, elde edilen yağlarının fabrika çalışanları tarafından araçlarına kadar yüklendiğini ve müşterilerin memnun bir şekilde buradan ayrıldığını dile getirdi.
İşletmeci Kavlak ayrıca fabrika satış mağazalarında tüm Türkiye’ye satış yaptıklarını da sözlerine ekledi.